Jesteś tutaj: StartCzytelnia4-letnia nauczycielka

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

4-letnia nauczycielka

„Dzieciństwo nie jest jedynie przygotowaniem do życia, jak często uważamy myśląc o naszych dzieciach, lecz jest prawdziwym życiem."
Peter Rosegger

Przeznaczamy dużo czasu na uczenie naszych dzieci różnych rzeczy. Objaśniamy im świat, pokazujemy, jak się zachowywać, co można a czego nie. A gdyby tak odwrócić role i nauczyć się czegoś od naszych pociech? Jeśli będziemy je obserwować, naprawdę wiele możemy się dowiedzieć o sobie i życiu. Oto, czego ja uczę się od mojej czteroletniej córki:

Bycia tu i teraz

Małe dzieci nie odczuwają upływu czasu tak, jak dorośli. Dla nich istnieje tylko chwila obecna. Angażują się w nią całkowicie. Podczas zabawy nie myślą o tym, co mają zrobić następnego dnia czy za tydzień. Dzięki temu są całkowicie skoncentrowane na tym, co robią w danej chwili, a przez to bardziej efektywne.

Ilu z nas, dorosłych, może to samo powiedzieć o sobie? Jak wiele życia spędzamy w teraźniejszości? Przeważnie żyjemy w przeszłości – analizując wciąż to, co się już wydarzyło lub w przyszłości – myśląc o tym, co będzie. A życie jest tu i teraz. Masz tylko swoją teraźniejszość, to jest Twoje życie. Oczywiście nie chodzi o to, żeby żyć z chwili na chwilę, bez żadnych planów. Jeśli coś robisz, zaangażuj się w to i skoncentruj na danej czynności, osadź się w teraźniejszości.

Próbowania ciągle od nowa

Gdy moja córka układa wieżę z klocków, zdarza się, że jej dzieło przewraca się i rozsypuje. Co ona wtedy robi? Próbuje ponownie. Jak trzeba, to kilka razy. Czasami się przy tym złości, ale chce to znów zrobić. W końcu to się jej udaje. Jeśli nie tak, jak sobie wymyśliła, to w inny sposób. Nie odpuszcza, dopóki nie ułoży klocków. Nie poddaje się przy pierwszej próbie. Jest zaangażowana. Ma cel – ułożyć wieżę z klocków i tak kombinuje, żeby to zrobić.

Dorośli często poddają się po pierwszej nieudanej próbie. Rezygnujemy, mówimy, że coś jest za trudne i nie damy rady, a tak naprawdę nawet nie spróbowaliśmy zrobić danej rzeczy. Brakuje nam determinacji, zaangażowania, czasami wiary we własne możliwości. A próbować trzeba. Jeśli nie wychodzi, zadać sobie pytanie, co można zrobić inaczej.

Okazywania emocji

Chociaż czasami jest to dla rodziców denerwujące lub kłopotliwe, dziecko nie pyta nikogo, czy wypada się zezłościć, popłakać czy ucieszyć całym sobą. Nie zastanawia się, co ludzie pomyślą. Jest w kontakcie ze swoimi emocjami. Może nie zawsze umie je nazwać, a jeszcze rzadziej na nimi zapanować, ale jest autentyczne w ich wyrażaniu. Gdy jest smutne, nie uśmiecha się na siłę, aby kogoś zadowolić.

W miarę upływu czasu tracimy tę zdolność. Oglądamy się na normy społeczne, wychowanie, na to, co wypada, a czego nie. Tracimy zupełnie kontakt z naszymi emocjami, tłumimy je i wypieramy ze świadomości. Nie namawiam do dzikich krzyków za każdym razem, gdy nam się coś nie podoba lub do wybuchania śmiechem w najmniej odpowiednich okolicznościach. Zachęcam jedynie do przyjrzenia się swoim emocjom, nauczenia się ich rozpoznawania. A gdy to zrobimy, będziemy z nimi w kontakcie, co pozwoli lepiej nad nimi panować.

Ciekawości świata

Pytanie mojej córki zadane podczas pisania tego tekstu „Mama, a co to są emerytury?". Zadane z drugiego pokoju, podczas układania klocków, zdaje się, że bez związku z czymkolwiek. Gdzieś o tym usłyszała, przypomniało jej się, więc zapytała.  Dzieci są głodne wiedzy. Gdy czegoś nie znają, pytają o to. Są ciekawe znaczeń, doświadczeń i wrażeń. I wszystko chcą wyjaśnić. Na wszystko znać odpowiedź. Nie przyjdzie im do głowy wstydzić się, że czegoś nie wiedzą.

To odwrotnie, niż dorośli. Mamy wpojone, że źle jest nie wiedzieć, że to wstyd powiedzieć „Nie wiem", „Nie znam odpowiedzi na to pytanie". A to normalne, że nie wiemy wszystkiego. Wystarczy zapytać kogoś innego lub samodzielnie znaleźć odpowiedź. Dobrze nauczyć się pytać w taki sposób, aby poznać właściwe odpowiedzi. Zadawajmy pytania otwarte i bądźmy autentycznie ciekawi odpowiedzi, jak dzieci.

Braku materializmu

Małe dziecko nie ocenia zabawek przez pryzmat ceny. Jest mu obojętne, czy ubranie, które ma na sobie, kosztowało 20 czy 200 złotych. Nie ma znaczenia, czy bawi się zabawką, która kosztowała pół pensji, czy którą można kupić za parę złotych. Ma mu się podobać i dawać radość. Przedszkolaki nie budują swojej pozycji w grupie ze względu na zasobność portfela rodziców, dobierają sobie przyjaciół bez względu na status materialny.

Z dorosłymi różnie to bywa. Może następnym razem kupując bardzo drogą rzecz warto zadać sobie pytanie, czemu tak naprawdę ma ona służyć – jest nam niezbędna czy po prostu dobrze widziana przez nasze otoczenie.

Cieszenia się tym, co się ma

Moja córka cieszy się z bardzo wielu, zdawałoby się prostych rzeczy. Nie warunkuje swojego szczęścia tym, co się wydarzy jutro czy za miesiąc lub tym, czy będzie miała kolejna zabawkę.

A jak często Ty mówisz, że będziesz szczęśliwa, jeśli tylko np. zmienisz pracę, Twoje dziecko pójdzie do przedszkola, schudniesz itp.? Może by tak poszukać tych rzeczy, za które możesz być wdzięczna już dzisiaj? Praktyka wdzięczności pozwala zobaczyć, jak wiele się już ma i docenić własne życie, partnera, dzieci, choćby nie byli doskonali.

Lista rzeczy, których możemy się nauczyć od naszych dzieci jest na pewno dłuższa. Codziennie uczą nas bezinteresownej miłości, cierpliwości, pokory, trzymania nerwów na wodzy, odpuszczania wielu spraw. Ja dzięki mojej córce cały czas się rozwijam, zmieniam. Zawdzięczam jej też chwile zabawy, czas spędzony na kolorowaniu i karmieniu wiewiórek w parku. Przypomina mi, że bycie cały czas dorosłym jest nudne.

A Ty czego możesz nauczyć się od swojego dziecka? 

Marta Szelejak

Pracuję z mamami, które planują powrót do pracy po dłuższej nieobecności i czują z tego powodu wewnętrzne rozdarcie. Pomagam im przejąć kontrolę  nad stresem i wrócić do pracy ze spokojną głową.  Zapraszam na stronę wspierammamy.pl

 

Ostatnia modyfikacja piątek, 08 kwiecień 2016 11:20
Oceń artykuł
(2 głosy)
: Ремонт ноутбуков hp pavilion. Ремонт ноутбуков hp своими руками. Ремонт клавиатуры ноутбука hp. Сервисный центр samsung ремонт планшетов. Быстрый ремонт планшетов samsung. Ремонт планшетов samsung galaxy tab. Штукатурка стен своими руками. Качественная венецианская штукатурка своими руками. Наружная штукатурка своими руками.
Смартфон samsung galaxy отзывы. Хороший обзор смартфонов samsung galaxy. Смартфон samsung galaxy ace 2. Горнолыжные курорты италии отзывы. Лучшие горнолыжные курорты италии. Горнолыжные курорты италии фото. Лазерная коррекция зрения. Качественная коррекция зрения стоимость. Операция по коррекции зрения. Язык программирования python. Учим python быстро. Весь язык python с нуля. Лечение сетчатки глаза. Нервный тик глаза лечение. Болезни глаз лечение.

Najczęściej czytane

Społeczność

demo