Jesteś tutaj: StartPoradniaKuchniaKuchnia dla niemowlaka na bazie wody mineralnej

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

Kuchnia dla niemowlaka na bazie wody mineralnej

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Przyszła i zatroskana mama przez dziewięć miesięcy przygotowuje się do swojej roli, po to, by jej dziecko było zdrowe i pogodne. Do prawidłowego rozwoju niemowlęcia, które jeszcze nie tak dawno znajdowało się w brzuchu mamy, niezbędna jest odpowiednia dieta, w której nie może zabraknąć również wody mineralnej. Powinna ona być nie tylko podawana do picia, ale zalecane jest także przygotowywanie żywności dla niemowlęcia właśnie na bazie wody mineralnej, zwłaszcza niskosodowej.

Mleko jako podstawa początkowej diety niemowlęcia

Mleko mamy to zdecydowanie najlepszy pokarm dla dziecka aż do ukończenia pierwszego roku życia. Jego skład zawiera niezbędne składniki odżywcze, minerały, a także substancje wzmacniające oraz budujące odporność, które zapewniają dziecku prawidłowy rozwój. Co więcej, mleko mamy dobrze się wchłania i jest łatwo trawione przez niemowlę. Niestety nie wszystkie mamy mogą sobie pozwolić na naturalne karmienie swojej pociechy. W takich przypadkach konieczne jest włączenia karmienia sztucznego opartego na podawaniu dziecku mleka modyfikowanego. Jego skład jest podobny do mleka naturalnego. Sztuczne karmienie ma również wiele pozytywnych stron, które z pewnością pomagają młodej mamie w pierwszych miesiącach opieki nad dzieckiem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia dziecko do końca szóstego miesiąca powinno być karmione piersią, natomiast do dwunastego miesiąca życia zalecane jest, by stanowiło ono podstawę jego wyżywienia. Zgodnie z tymi wskazówkami po upływie sześciu miesięcy należy wprowadzić do jadłospisu/menu dziecka inne pokarmy, które nie tylko urozmaicą dietę malucha, ale także wzbogacą jego organizm o niezbędne składniki.

Rozszerzenie diety malucha, czyli etap odstawienia od piersi

W tym etapie rozwoju mleko nadal odgrywa kluczową rolę w diecie dziecka, jednak zostaje ona stopniowo urozmaicana o nowe pokarmy. Zazwyczaj pierwszą nowością w menu dziecka jest przecier owocowy lub warzywny, a także kaszki. Reakcje na próby dostarczenia organizmowi malucha nowych produktów bywają różne, ale po pewnym czasie dziecko samo zacznie się domagać „nowości kulinarnych”. Okres, w którym wprowadzamy do żywienia dziecka nowe smaki, jest czasem niezwykle ważnym zarówno dla mamy, jak i jej pociechy. To właśnie rodzice badają reakcje, poznają upodobania, a także odpowiednio dobierają produkty.

Powszechność różnych składników stanowi znaczne uproszczenie dla młodej mamy, która pragnie kulinarnie dogodzić swojemu dziecku. W zależności od gustu dziecka można zacząć wprowadzać desery owocowe, a także zupy jarzynowe, które są łatwe w przygotowaniu. Pierwszym podanym owocem powinno być jabłko starte na tarce, natomiast zupki dla dzieci muszą być łagodne, dlatego też przygotowuje się je z marchewki, ziemniaków czy pietruszki, które nie powodują wzdęć. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zaleca się przygotowywanie zupek warzywnych dla dzieci na bazie wody mineralnej, która powinna być niezbędnym składnikiem diety każdego malucha. „Zdrowe żywienie i dostarczanie niezbędnych składników pokarmowych dla dziecka jest dla każdej mamy bardzo ważne. Wszystkie wiemy, że od tego w dużej mierze zależy prawidłowy rozwój naszej pociechy. Następnym etapem zdrowego żywienia maluszka jest rozszerzanie jego diety o nowe składniki. Niemowlętom karmionym piersią pierwszą zupkę podjemy w 6. miesiącu życia a karmionym mlekiem zastępczym w 5. miesiącu życia. Mamy ogromny wybór gotowych produktów, jednak najzdrowiej przygotować świeży posiłek w domu na bazie wody mineralnej. Dziecku podajemy przegotowaną wodę niskozmineralizowaną i niskosodową. Wodą spełniającą te warunki jest Naturalna Woda Mineralna Ustronianka. Jej optymalny skład nie podrażnia delikatnego żołądka dziecka, nie obciąża wątroby i nerek. Dzieci karmione mlekiem zastępczym powinny dostawać mieszankę przygotowaną na bazie tej wody i być nią dopajane w ciągu dnia. Na bazie Naturalnej Wody Mineralnej Ustronianka możemy przygotowywać zdrowe zupki, przeciery, rozcieńczone soczki owocowe i herbatki ziołowe np. koperkową. Należy jednak pamiętać, że wodę butelkowaną po otwarciu przechowujemy w lodówce i jak najszybciej ją zużywamy, aby zapobiec namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów” – mówi Anna Jachna, dietetyk z Poradni Dietetyczno-Żywieniowej Dieta Slim.

Woda podstawą diety dziecka

Urozmaicenie diety dziecka jest momentem przełomowym w życiu rodziców, jak i samego malucha.  Oprócz poznawania nowych smaków owoców i warzyw, a także powstałych na bazie wody mineralnej zupek i deserów, dziecko powinno również spożywać wodę mineralną w czystej postaci. Jest ona niezbędnym składnikiem diety każdego dziecka, co potwierdzają również naukowcy. „Niemowlęta do 6. miesiąca życia karmione naturalnie piersią nie wymagają dodatkowego nawadniania, gdyż wszystkie niezbędne składniki odżywcze - w tym wodę, dostają z mlekiem mamy. Istnieją jednak sytuacje, kiedy nawet maluch karmiony naturalnie powinien być dopajany. Deficyt wody może być spowodowany chorobą dziecka przebiegającą z gorączką lub jego przegrzaniem. Maluch staje się rozdrażniony, senny, płacze bez łez. Jest to dla nas sygnał, że dziecku trzeba podać wodę. Nie każda woda jest jednak odpowiednia dla naszego maluszka. Woda z kranu jest uzdatniana chemicznie, nie znamy też dobrze stanu sieci wodociągowej. Picie takiej wody przez dziecko może sprzyjać alergiom i podrażnieniom delikatnego przewodu pokarmowego” – przyznaje Anna Jachna, dietetyk z Poradni Dietetyczno-Żywieniowej Dieta Slim.

Dziecku, które dopiero zaczęło się rozwijać, należy podawać wodę o specjalnym składzie. Ułatwia to  przyjmowanie wody przez organizm niemowlęcia, którego narządy nie są jeszcze w pełni rozwinięte. „Woda w diecie niemowlaka jest niezbędna. Zapotrzebowanie dzienne niemowlęcia do 6. miesiąca życia wynosi 700 ml wody, po 6. miesiącu do roku – 800 ml. Przy tym trzeba pamiętać, że w okresie choroby, biegunek, wymiotów zapotrzebowanie na wodę wzrasta, ponieważ wtedy organizm traci jej znacznie więcej. W celu dostarczenia dziecku wszelkich niezbędnych składników do jego rozwoju zaleca się także stosowanie wody o odpowiednim składzie do przygotowywania posiłków dla niemowląt. Dobrym wyborem jest Naturalna Woda Mineralna Ustronianka”  przyznaje Kamila Ziemann, dietetyk z Centrum Dietetycznego „Efekt”.

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego rozwoju oraz funkcjonowania organizmu niemowlęcia, jak i dorosłego człowieka. Upodobania żywieniowe i przyzwyczajenia dziecka kształtują się do trzeciego roku życia. To właśnie do zadań rodziców należy wpojenie zdrowych zasad żywieniowych dziecku tak, aby towarzyszyły mu przez całe. Regularne picie wody powinno być jednym z tych nawyków żywieniowych, które zapewni dziecku prawidłowy rozwój, zdrowie, a także dobre samopoczucie. „Drogie mamy, nic tak nie ugasi pragnienia dziecka jak odpowiednia woda. Przyzwyczajając maluszka do jej picia zamiast soków i słodkich napojów, budujecie jego zdrową przyszłość. Woda nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów oraz cukru, który jest główną przyczyną otyłości i próchnicy” – radzi Anna Jachna, dietetyk z Poradni Dietetyczno-Żywieniowej Dieta Slim.

Ostatnia modyfikacja wtorek, 03 grudzień 2013 12:29
Oceń artykuł
(1 Głosuj)
: Ремонт ноутбуков hp pavilion. Ремонт ноутбуков hp своими руками. Ремонт клавиатуры ноутбука hp. Сервисный центр samsung ремонт планшетов. Быстрый ремонт планшетов samsung. Ремонт планшетов samsung galaxy tab. Штукатурка стен своими руками. Качественная венецианская штукатурка своими руками. Наружная штукатурка своими руками.
Смартфон samsung galaxy отзывы. Хороший обзор смартфонов samsung galaxy. Смартфон samsung galaxy ace 2. Горнолыжные курорты италии отзывы. Лучшие горнолыжные курорты италии. Горнолыжные курорты италии фото. Лазерная коррекция зрения. Качественная коррекция зрения стоимость. Операция по коррекции зрения. Язык программирования python. Учим python быстро. Весь язык python с нуля. Лечение сетчатки глаза. Нервный тик глаза лечение. Болезни глаз лечение.

Najczęściej czytane

Społeczność

demo