Wydrukuj stronę

Masaż niemowląt wspomaga rozwój dziecka

Uważasz, że masz wrażliwy zmysł dotyku? Możesz zmienić zdanie, gdy dowiesz się, że nasza skóra pokryta jest drobnymi receptorami dotykowymi, które wysyłają sygnały do mózgu, kiedy wchodzą w kontakt z czymkolwiek. Przeciętny dorosły posiada około 20 receptorów w każdym milimetrze kwadratowym skóry. Dziecko zaś posiada ich nie 20, ale aż 80!

To cztery razy więcej informacji sensorycznej niż u dorosłych. Dotyk jest pierwszym zmysłem, który rozwija czucie dzieci w łonie matki i jest dla nich najważniejszym narzędziem, którego maluszki muszą nauczyć się w momencie, kiedy pojawiają się na świecie. Podczas gdy dzieci rosną i się rozwijają, stale używają zmysłu dotyku, aby poznawać otaczający je świat, więc bardzo ważne jest, aby był on stymulowany w sposób pozytywny, tak, żeby dzieci w czasie rozwoju swobodnie go używały i nie bały się tego, co może on przynieść.

W pierwszej połowie XX wieku John Bowlby, psychiatra, przeprowadził szereg badań w domach dziecka, gdzie dzieci zostały pozbawione pielęgnacji i dbania o kontaktu fizyczny z opiekunem. Jego badania wykazały, że dzieci te nie rozwijały się dobrze, mimo że były zaopatrzone w dobre pożywienie i opiekę medyczną. Lekarze nazwali to zjawisko "zespołem braku prawidłowego rozwoju", a John Bowlby pokusił się nawet o sformułowanie "teorii przywiązania". Dla niemowląt, aby rozwijały się prawidłowo, musi istnieć relacja pełna miłości z co najmniej jednym głównym opiekunem. Dziś już dobrze wiemy, że ilość i rodzaj dotyku, które odbiera dziecko mają znaczący wpływ na ich zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań na temat wpływu masażu na niemowlęta i ich wyniki były zdumiewające.

Korzyści dla dziecka:

 • Masaż niemowląt zwiększa u dzieci świadomość ciała, mięśni i koordynacji ruchowej.
 • Wspomaga rozwój neuronów dziecka poprzez stymulowanie tworzenia nowych synaps.
 • Masaż niemowląt zmniejsza stres dziecka poprzez stymulację produkcji prolaktyny i oksytocyny, które z kolei pomagają zmniejszyć ilość kortyzolu (hormonu stresu) w krwiobiegu dziecka.
 • Pobudza krążenie dziecka.
 • Masaż pobudza również układ limfatyczny dziecka odpowiedzialny za zwalczanie infekcji.
 • Masaż niemowląt wzmacnia system trawienny i przewód pokarmowy Twojego dziecka, pomaga przy problemach, takich jak zaparcia, gazy i kolki.
 • Dzięki masażowi Twoje dziecko śpi o wiele lepiej i spokojniej- masowanie dziecka sprawia, że zapada w głębszy sen i śpi dłużej niż dzieci, które nie są masowane.
 • Masaż wspomaga budowanie więzi oraz poczucia akceptacji, szacunku i zaufania między Tobą a Twoim dzieckiem.
 • Zwiększa poczucie własnej wartości: dzieci, które są często przytulane i pieszczotliwie dotykane czują się ważne i rozwijają się zdrowiej, co ułatwia im przystosowanie się do życia.
 • Masaż poprawia komunikację - kontakt wzrokowy z dzieckiem podczas masażu zachęca dziecko do komunikowania się z rodzicem.

Korzyści dla mamy:

 • Redukcja stresu i ciśnienia krwi , co wspomaga dobre samopoczucia i relaks.
 • Poprawa zdolności odczytywania wskazówek Twojego dziecka: podczas masażu niemowląt jesteś całkowicie skoncentrowana na dziecku i możesz zauważyć o wiele więcej i dowiedzieć się, jak Twoje dziecko komunikuje pewne rzeczy. Kiedy zrozumiesz jego sposób komunikacji, Twoja pewność siebie w kontakcie z dzieckiem wzrośnie.
 • Rozwój więzi z dzieckiem- masaż zwiększa poczucie intymnego związku między rodzicem a dzieckiem. Rodzice po masażu czują się bardziej powiązani ze swoimi maluchami.
 • Poprawa komunikacji – masaż to stała interakcja z dzieckiem. Komunikacja ta odbywa się na poziomie niewerbalnym poprzez dotyk i kontakt, ale także na poziomie werbalnym poprzez rozmowy i śpiewanie. Tego rodzaju interakcje wzbogacają relacje między rodzicem a dzieckiem.

Zapraszamy na zajęcia masażu dla niemowląt w Bluebird: Dla mam i maluchów

Ostatnia modyfikacja poniedziałek, 29 wrzesień 2014 09:07
Oceń artykuł
(2 głosy)
Dalia Ghazal-Szczygłowska

Ostatnie artykuły: Dalia Ghazal-Szczygłowska