Jesteś tutaj: StartPoradniaWażne informacjeMłoda mama pracownikiem na wagę złota

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

Młoda mama pracownikiem na wagę złota

Zgodnie z projektem ustawy o przedłużonym urlopie macierzyńskim od września 2013 roku mama będzie mogła zostać z dzieckiem w domu nawet przez cały rok! Zmiany te budzą wiele emocji – radość przyszłych rodziców, ale i niepewność pracodawców. Te ostatnie, jak się okazuje, zupełnie niesłusznie.

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach akcji „Mama wraca do pracy” na zlecenie marki Bebilon 2, których wyniki opracował instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC, aż 77% ankietowanych kobiet uważa, że po powrocie do pracy stały się lepiej zorganizowane, a 52% – że są bardziej zaangażowane w powierzone im zadania. Okazuje się, że młodym mamom o wiele łatwiej przychodzi zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Warto pamiętać, że kobiety wracające do pracy po narodzinach dziecka to wartościowi pracownicy, odpowiedzialni i lojalni wobec swojego pracodawcy!

 

Z pracą żyje się lepiej!

 

Zdaniem ekspertów połączenie ról rodzinnych i zawodowych wpływa również korzystnie na zdrowie i samopoczucie. Młoda mama czerpie z aktywności zawodowej większą satysfakcję niż kobieta bezdzietna. Ponadto pracujące mamy efektywniej spędzają czas ze swoimi dziećmi i jakość ich życia jest wyższa w porównaniu do kobiet, które decydują się na pozostanie w domu – mówi prof. dr hab. Iwona Janicka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego. Mama, która wraca do pracy, staje się bardziej skuteczna – zarówno w domu jak i w pracy. Dla każdej mamy najważniejsze jest, aby pod jej nieobecność w domu, dziecko było pod dobrą opieką – nowe zasady korzystania z urlopu macierzyńskiego sprzyjają temu, aby z dzieckiem zostawał tata, a to gwarantuje pracującej mamie spokój.

 

365 dni z dzieckiem

 

Obecnie urlop macierzyński wynosi 24 tygodnie, a w przypadku ciąży mnogiej wydłuża się do 37 tygodni. Jak wynika ze wspomnianych badań marki Bebilon, prawie 50% kobiet mających dzieci w wieku 6–12 miesięcy wraca do pracy. Większość z nich przedłuża jednak czas przeznaczony na opiekę nad dzieckiem i wraca do pracy średnio 3 miesiące później. Aż 59% ankietowanych kobiet przyznało, że uważa pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi za trudne lub bardzo trudne. Nowa ustawa może okazać się w tej sytuacji bardzo pomocna – dłuższy urlop macierzyński pozwoli mamie poświęcić więcej czasu dziecku, jak również zaadaptować się do nowej sytuacji rodzinnej i zawodowej. Od ilości czasu, który mama spędzi w domu z maluszkiem, będzie zależeć wysokość wypłacanych jej w czasie pobytu z dzieckiem świadczeń. Jeśli zdecyduje się na urlop półroczny, otrzyma 100% dotychczasowego wynagrodzenia. Natomiast roczny urlop oznacza zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia.

 

A co o zmianach myślą same mamy? - Dłuższy urlop macierzyński to bardzo dobry pomysł. Sama planuję drugie dziecko i miło mieć świadomość, że spędzę z maluchem cały rok i będę otrzymywać chociaż 80% pensji – podsumowuje Kamila na jednym z forów internetowych.

 

Mama czy tata?

 

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 24 tygodni do roku da rodzicom większą swobodę w podjęciu decyzji o tym, które z nich będzie zajmować się dzieckiem – już teraz mama może przekazać ojcu dziecka swój urlop po upływie 14 tygodni. Z obecnego urlopu ojcowskiego korzysta jednak niewielki procent mężczyzn. Wynika to poniekąd z niewiedzy, że taki urlop im w ogóle przysługuje. Na decyzję wpływa także wysokość zarobków – mężczyźni zarabiają zwykle więcej niż kobiety i korzystanie przez nich z urlopu ojcowskiego może być niezbyt opłacalne dla domowego budżetu. Warto jednak pamiętać, że urlop ojcowski zaprocentuje inaczej. Tata, który spędzi trochę czasu z dzieckiem będzie bardziej zaangażowany w opiekę, nabierze pewności przy pielęgnacji malucha, a przede wszystkim wzmocni swoją więź z dzieckiem.

 

Wybór należy do Ciebie!

O tym, czy wrócić do pracy po 2 miesiącach, czy po roku opieki nad dzieckiem, każda kobieta powinna decydować sama. Możliwość podjęcia takiej decyzji pomoże zmniejszyć wewnętrzny konflikt między ambicjami zawodowymi a potrzebą poświęcenia się wychowaniu dziecka, a także sprawia, że do pracy wraca się z większą przyjemnością!

Oceń artykuł
(1 Głosuj)
: Ремонт ноутбуков hp pavilion. Ремонт ноутбуков hp своими руками. Ремонт клавиатуры ноутбука hp. Сервисный центр samsung ремонт планшетов. Быстрый ремонт планшетов samsung. Ремонт планшетов samsung galaxy tab. Штукатурка стен своими руками. Качественная венецианская штукатурка своими руками. Наружная штукатурка своими руками.
Смартфон samsung galaxy отзывы. Хороший обзор смартфонов samsung galaxy. Смартфон samsung galaxy ace 2. Горнолыжные курорты италии отзывы. Лучшие горнолыжные курорты италии. Горнолыжные курорты италии фото. Лазерная коррекция зрения. Качественная коррекция зрения стоимость. Операция по коррекции зрения. Язык программирования python. Учим python быстро. Весь язык python с нуля. Лечение сетчатки глаза. Нервный тик глаза лечение. Болезни глаз лечение.

Najczęściej czytane

Społeczność

demo