Jesteś tutaj: StartPoradniaZdrowie"Czym skorupka za młodu nasiąknie"

Wyszukiwarka

Wspierają

Reklamy

 

 

 

 

 

 

"Czym skorupka za młodu nasiąknie"

"Czym skorupka za młodu nasiąknie" – to przysłowie jest zdaniem, które powinno być mottem przewodnim tych wszystkich rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko było mądrym, samodzielnym i dobrym człowiekiem.

Każdy z nas wie, że dzieci najwięcej uczą się w pierwszych latach swojego życia. Do 6 roku życia naszych pociech mamy największą szansę, aby je wychować mądrą miłością, pokazać jak żyć. Później z roku na rok nasz wpływ jest już coraz mniejszy, pojawiają się inni, którzy zaczynają im imponować. A dla nas przychodzi czas próby: w jaki sposób ukształtowaliśmy małego człowieka? jak pokierowaliśmy jego rozwojem przez te pierwsze lata jego życia? Czy jesteśmy dla naszych dzieci osobami godnymi zaufania? Czy jesteśmy dla nich autorytetem?

Ważne w tym wszystkim jest to czego nasze dzieci doświadczą już od pierwszego dnia swojego życia. Mądra miłość to nie miłość pobłażliwa to miłość wymagająca. Jeśli nasze dziecko od najmłodszych lat (czyli jak dla mnie od urodzenia) będziemy uczyć jak kochać, będzie umiało kochać. Jeżeli nauczymy dziecko mówić o swoich uczuciach będzie umiało mówić o nich. Jeżeli nauczymy je szanować innych będzie tak czyniło. Te trudne do zdefiniowania pojęcia i abstrakcyjne dla dziecka uczymy poprzez wykonywanie codziennych, zwykłych czynności, w których wyraża się miłość, odpowiedzialność i szacunek.

Są to takie czynności jak: 

  • witanie się z najbliższymi i z osobami dalszego otoczenia – to wyraz szacunku do sąsiadów, pani w sklepie, pani nauczycielki i wyraz miłości wobec najbliższych,
  • rozmowa z najbliższymi, zapytanie jak Ci minął dzień? Jak się czujesz? Jak było w pracy? – to również proste słowa, w których pokazujemy sobie wzajemne zainteresowanie i szacunek,

  • zapytanie o pomoc w codziennych czynnościach,

  • sposób w jaki dziecko rozmawia z drugą osobą, ważna jest sama postawa, której też dziecko musimy nauczyć i która również pokazuje szacunek do drugiego człowieka,

Dalej idąc zastanówmy się jakie czynności codziennego życia wyrażają odpowiedzialność za siebie i za innych. Myślę, że u najmłodszych dzieci tę cechę można kształtować już od momentu, kiedy tylko zaczną chodzić. Mam tu na myśli takie czynności jak:

  • odkładanie na swoje miejsce zabawek, czy też innych przedmiotów z których dziecko korzysta – jest to odpowiedzialność za to co nas otacza na miarę małego brzdąca. Z wiekiem obszar powiększa się, a dziecko traktuje to już jako naturalne zachowanie.

U starszych dzieci to np.:

  • pakowanie się do szkoły – to jest czynność, która bardzo dobrze uczy odpowiedzialności, bo bardzo szybko obserwowane i odczuwalne są jej konsekwencje. Jeżeli nasze dziecko zapomni o tym aby się spakować, na drugi dzień nie będzie miało w czym pracować. Nie bójmy się takiej sytuacji – klasa I to jeszcze czas kiedy może się to zdarzyć i nauczyciel będzie wyrozumiale na to patrzył. Gorzej może być później.
  • noszenie tornistra – często widzę jak mamy i babcie noszą tornistry za dzieci. W większości szkół obecnie dzieci w klasach mają szafki, w których mogą zostawiać swoje rzeczy (również książki, które nie będą potrzebne im w domu) nauczmy dzieci myśleć, o skutkach swoich czynów. Jeżeli pomyśli, które książki może zostawić bo w nich nic nie musi odrabiać to tornister będzie leciutki. Jeżeli nie zastanowi się chociaż przez chwile taki ciężar będzie musiało nosić. To jest konsekwencja i odpowiedzialność.

Zastanawiając się nad tym widzę swoje życie, mamę, która próbując ułatwić życie córce bierze wszystko na siebie. W takich sytuacjach zawsze zapala się czerwone światło, które ostrzega mnie przed popełnieniem błędu. Drodzy Rodzice jeżeli będziecie chcieli zrobić coś za dziecko zastanówcie się jak to będzie wyglądało za kilkanaście lat. Mały Jaś, który przyzwyczaił się, że to mama zawsze nosi jego tornister, a do tego jeszcze dwie torby zakupów będzie dużym Janem, który nie pomoże żonie w zakupach, bo nigdy nie został tego nauczony. Jest to normalne, że to inni noszą za niego.

Mała Julia, która za każdym razem kiedy wsiada do autobusu jest sadzana, bo jest jeszcze malutka, jako nastoletnia Julka nie ustąpi miejsca starszej osobie. Wtedy to dopiero będziemy się strasznie denerwować i mówić: „Jaka ta młodzież dziś jest nie wychowana?!” A ja mam pytanie: „Kto tą młodzież wychowywał?”. Często niestety przez wiele lat wyręczamy dziecko, a później oczekujemy od niego rzeczy, których on do tej pory nie wykonywał, bo robili to za niego rodzice. Pojawia się wówczas konflikt między pokoleniami. A gdybyśmy od początku pamiętali przysłowie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie” i kierowali się tym mottem w swoim życiu myślę, że byłoby nam łatwiej. 

Ostatnia modyfikacja piątek, 05 grudzień 2014 11:27
Oceń artykuł
(3 głosy)
: Ремонт ноутбуков hp pavilion. Ремонт ноутбуков hp своими руками. Ремонт клавиатуры ноутбука hp. Сервисный центр samsung ремонт планшетов. Быстрый ремонт планшетов samsung. Ремонт планшетов samsung galaxy tab. Штукатурка стен своими руками. Качественная венецианская штукатурка своими руками. Наружная штукатурка своими руками.
Смартфон samsung galaxy отзывы. Хороший обзор смартфонов samsung galaxy. Смартфон samsung galaxy ace 2. Горнолыжные курорты италии отзывы. Лучшие горнолыжные курорты италии. Горнолыжные курорты италии фото. Лазерная коррекция зрения. Качественная коррекция зрения стоимость. Операция по коррекции зрения. Язык программирования python. Учим python быстро. Весь язык python с нуля. Лечение сетчатки глаза. Нервный тик глаза лечение. Болезни глаз лечение.

Najczęściej czytane

Społeczność

demo